Az Országgyűlés által 2010. decemberében elfogadott új médiatörvény tető alá hozása előtt, tulajdonképpen néhány másodperccel jött létre az elektronikus hírközlést felügyelő ORTT utódaként a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság. Ez a szervezet, már nem csak a rádiók és televíziók fölött bábáskodhatott, hanem az összes sajtóterméket górcső alá vehette.
A törvény és a hatóság szinte egyidejű létrejötte hatalmas hazai és nemzetközi felháborodást okozott. A nemzetközi sajtó erősen kritizálta Orbán Viktor miniszterelnök durva beavatkozását, sőt az akkor parlamenti pártként regnáló, majd később a politika süllyesztőjében nyomtalanul eltűnő LMP a szavazáskor egy, a sajtószabadságot temető transzparens kibontásával tiltakozott a törvény megszavazása ellen, de minden hiába. Egy diktatúrának (oh mit is mondok, "demokráciának") nem lehet ellentmondani semmilyen korban.
Az Elnöki hatalom jelképei |
Ilyen előzmények után már az első percekben látni lehetett, hogy a renitens sajtó majd igen sok feladatot ró az erős törvénnyel megtámogatott új hatóságra, ami azonban szitkozódás ide, felzúdulás oda, azonnal tenni kezdte a dolgát. Először a kereskedelmi televízióknak szórt ki (kb.: egy hónap leforgása alatt) néhány százmilliós bírságot, majd a piac további meghatározó szereplői, a kereskedelmi rádiók felé nyújtotta ki csápjait.
Az első körben legtöbbet szenvedő Tv2 persze nem adta be a derekát rögtön. Bíróság előtt kereste az igazát az NMHH-val szemben, ám rendre pereket veszített. Olyannyira, hogy végül két és fél év után a holland tulajdonos úgy döntött, hogy kivonul a magyar piacról, így 2013. július 1-én beszüntette adásait a Tv2, a hozzá kapcsolódó FEM3-al és további tizenöt tematikus digitális csatornával együtt. Tíz és fél évre rá, (elég sokáig bírta) végre az RTL Klub is megadta magát. Úgy 2023-ig kb.: háromszáz milliárd Forintnak megfelelő Eurot fizetett be ez a csatorna olyan "nagy jelentőségű szabályszegések" miatt, mint az addig sokat emlegetett legsúlyosabb esetük.
Az Új Köztársasági Elnöki Palota 2019 |
Történt, hogy a csatorna által, 2014. január 1-től kötelezően vetített esti mese jobb alsó sarkába, az egyik figyelmetlen technikus elfelejtette kitenni a hatos karikát, így a valami piroskáról szóló vériszony, félelmetes mesét néhány óvatlan szülő megengedte megnézni, pár hat évnél fiatalabb gyermeke számára.
Ez a hiba aztán óriási felzúdulást keltett az ekkorra már jól képzett (és rendesen elbutított) nézők körében. Vezércikkek jelentek meg és a Parlament előtt maga -az ekkor már második ciklusát taposó- Orbán Viktor Köztársasági Elnök Úr másfél órás beszédben ostorozta a kereskedelmi csatornát, az elkövetett hiba okán. Az Elnök néha kicsit köhögött, és a hangja időnként elhalkult, de köszönhetően a digitális technika kifinomultságának és az éber adásrendezőnek, ezt szinte senki sem vette észre.
Beszédében kifejtette, hogy a szintén kötelezően adásban lévő tv-torna szereplőinek lenge öltözéke súlyosan rongálja a magyar fiatalok szexuális morálját, (függetlenül a tornaműsor 21-es karikájától) illetve kitért arra is, hogy az RTL Klub az említett parlamenti beszédet megelőzően többször sértette meg azon tájékoztatási kötelezettségét, miszerint több alkalommal is ki mert vágni néhány másodpercet a Köztársasági Elnök és a Miniszterelnök (aki ekkor már néhány törvénymódosításnak köszönhetően egy és ugyanaz a személy) egyenként két órás, főműsoridőben adott heti négy beszédéből. Az Elnök szerint
A beszéd után aztán felgyorsultak az események. A 2023-ban már negyvenezer fősre duzzadt NMHH nyomozói azonnal házkutatást tartottak a csatornánál, majd őrizetbe vették a csatorna vezérigazgatóját, Sebestyén Balázst, a programigazgatót Rákóczi Ferencet, majd harmadnap az éppen szabadságát töltő kreatív igazgatót, Vadon Jánost a Balaton partján fogták el az NMHH kommandósai. Az Elnök elégedett volt a gyors eredménnyel, ám az NMHH vezetője néhány további személy felelősségének kivizsgálását javasolta még, melyre a jóságos Elnök rábólintott.
Így történt, hogy egy soha nem látott letartóztatási hullám indult be. A vezérigazgató előzetes letartóztatásának ötvenharmadik napján, a médiahatóság járőrei sikeresen elfogták majd a hatóság Szabadság téri székházába (volt Magyar Televízió) kísérték azt az öt főt (két felnőttet és három gyermekkorú személyt), akik a tv-torna szereplői voltak az RTL Klubon.
Így esett, hogy az NMHH-nak végül nem kellett újabb és újabb elsötétítésre ítélni a csatornát, hiszen az alkalmanként százmilliós bírságok és a letartóztatások nyomán, röpke két hónap leforgása alatt elfogytak a kereskedelmi csatorna dolgozói. A huszonharmadik X-faktor győztese ezért később kénytelen volt a nagy nézettségű műsort azonnal átvevő Duna Televízió által felajánlott három napos, félpanziós (szalonna, kolbász, kisfröccs), mucsajröcsögei utat elfogadni, lóháton.
2049: - Tizenöt éves börtönbüntetésükből szabadultak a Heti Hetes még életben lévő sztárjai. A hetvennyolc éves Hajós Andrást -természetesen az NMHH előzetes engedélyével- behívták a vezető tv-csatorna, a fidesz.hu/tv szerkesztői, hogy riportot készítsenek vele. Az Elnök majd egy évvel korábban bekövetkezett halála óta más szelek fújdogálnak, ezért az NMHH szorítása is enyhülni látszik.
2053: -Több mint két éve, a híradók először 21, majd épp tegnaptól 21.5 százaléknyi bűnügyi hírt adhatnak, és csökkent a televíziók és rádiók (na meg a vezető napilapok) szerkesztőségeiben a házkutatások száma is. Heti kettőre. A Hajós riport adásba kerülésének lehetősége még vitatéma az NMHH és az ORFK új vezetője között, de legalább Hajós megkapta a gázsiját:
Öt évet fizettek ki neki előre a Mucsajröcsögei Öregek Otthonában, ahol nap nap után, közel ötven különböző, de többnyire már élelmedett korú X-faktor győztesnek stand up-olhat.
1 megjegyzés:
Hali!
Egy fórumban olvastam hozzászólásként...de lehet benne valami!
"..eddig Gyurcsányról ugye az köztudott volt,hogy gumilövedékkel belelövetett a tömegbe....a fijjugról el tudom képzelni ezekután, hogy ők élessel teszik...."
Szomorú,de nem érzem sértőnek.
Ez már a vég kezdete?
Boldog Karácsonyt szomszéd!:)
Megjegyzés küldése